Je lepší půjčit si peníze nebo se vzdát majetku?

2019-09-16
Jak zařídit, aby dluhy vašemu podniku prospěly

Většina lidí potřebuje v prvních letech podnikání peníze, a často je nezískají jen profitováním z aktivit. Potřebují pracovní kapitál zvenčí. Buďto si půjčí, nebo část podniku prodají (vzdají se majetku).

Známe podnikatele, kterým finančně pomohla rodina, a někteří se obrátili na banky či investory. O některých jste možná slyšeli, jiní pro vás mohou být neznámí. Například 

  • Amazon.com: Zakladatel Jeff Bezos získal od rodičů 100 000 dolarů, aby mohl spustit známý e-shop. 
  • SpaceX/Tesla: První společnost Elona Muska, Zip2, byla založena s pomocí 28 000 dolarů od jeho otce. Tu prodal firmě Compaq za 307 miliónů dolarů a 34 miliónů ve formě opcí na akcie, což mu umožnilo založit společnosti X.com/Paypal, SpaceX a Tesla. 
  • GoPro: Nicku Woodmanovi rodiče do začátku půjčili 235 000 dolarů (otec je spoluzakladatelem investiční banky Robertson Stephens). 
  • Poundland: Britský řetězec začal s investicí 50 000 liber poskytnutou otcem zakladatele Steva Smithe. 
  • Squarespace: Zakladatel Anthony Casalena obdržel v roce 2003 od svého otce 30 000 dolarů na vybudování all-in-one nástroje k publikování na webu. 

Těžko říct, zda by tyto společnosti byly takovými giganty, jakými jsou dnes, bez kapitálu v raných fázích vývoje.

Odpověď je subjektivní – záleží na vašem vlastním podniku, odvětví a vaší ochotě riskovat. Ve většině případů (s ohledem na podnikatelský plán) se buďto chcete rozvíjet opravdu rychle, budovat svůj podnik postupně, nebo zdolat jistou hranici.

 

Dlužit je snadnější než vzdát se majetku

Když se snažíte sehnat pracovní kapitál pro firmu, vzdát se majetku vyjde v dlouhodobém časovém horizontu téměř vždy dráž než zadlužit se.

Vzdát se majetku znamená, že na neurčitou dobu obětujete budoucí zisky, abyste uspokojili krátkodobou či střednědobou potřebu. Podnikatelský úvěr znamená výdaje na úroky, avšak pouze dočasné. Jakmile je splatíte, váš majetek zůstane nedotčený.

 

Platby úroků snižují daňové zatížení


Mnoho podnikatelů neví, že v některých zemích náklady na úroky snižují zdanitelný zisk, a tím i daňové náklady. Efektivní úrok, který zaplatíte, je tak nižší než nominální úrok.

Tyto nižší kapitálové náklady byste tedy při propočítávání návratnosti dluhu měli vzít v úvahu. I malé podniky jej mohou využít ke zlepšení finanční situace.

 

Dluh nabádá k disciplinovanosti 


Dluh s sebou nese disciplinovanost, co se utrácení a investování týče, což vašemu podniku může pomoct, zejména v rané fázi.

Nemyslíme tím, že se podniky zadlužují jen proto, aby zapracovali na disciplinovanosti – můžete to považovat za pozitivní vedlejší efekt dluhu.

Motivace správně naložit s každou korunou mizí, když máte spoustu peněz, které můžete utratit. Psychologie nadbytku je hrozbou malých a středních podniků, které se nesmí přestat soustředit na cíl a musí zůstat ve střehu. S velkým rozpočtem firmy snadno začnou utrácet ne za nezbytnosti, ale za to, co by se jim líbilo. Když je však rozpočet napnutý, laťka utrácení je nastavena výše, protože každé rozhodnutí a transakci je třeba z finančního hlediska odůvodnit.

Ve většině případů tak v celé firemní kultuře nastává změna v očekávání. Každého zaměstnance to přiměje začít jednat jako vlastník a převzít odpovědnost, a začnou se tedy snažit dostat co nejvíc z každé fáze produkce.

Existuje mnoho situací, kdy podnikatelský úvěr nemá smysl. Když to však vezmete za správný konec, není se čeho bát. Naopak, úvěr můžete využít jako strategický nástroj k růstu podnikání – často vyjde mnohem levněji než různé alternativy. V dnešním konkurenčním prostředí musíte mít pod čepicí a víc než kdy dříve využívat všech zbraní v arzenálu, abyste podniku pomohli dosáhnout plného potenciálu.