Pět kroků, jak si pro svůj malý podnik vybudovat dobrou bonitu

2019-05-09
Jaký vliv má bonita na váš podnik

Všichni víme, že udržování dobré osobní bonity je v současném hospodářství velmi oceňováno. Ovlivňuje mnoho věcí, např. když se snažíte pronajmout byt, získat předplatné na telefonní služby, pronajmout si auto, získat půjčku nebo zaměstnání, při kterém pracujete s hotovostí. Také má vliv na vás jakožto majitele podniku a může ovlivnit finanční možnosti vaší firmy.

Jaký vliv má bonita na váš podnik?

Podívejme se pravdě do očí, udržení dobré bonity je průběžný úkol, kterému se nikdo nechce vyhýbat. Úvěrová důvěryhodnost vám kromě vybudování dobré pověsti pro vaše obchodní partnery může zvýšit šanci na získání financování, čímž vám pomůže zvládat obchodní rizika a hotovostní tok.

Ve společnosti Ferratum každý měsíc prověřujeme tisíce malých a středních podniků a jednu věc víme jistě – hodnocení, plánování a dodržování strategie na zlepšení bonity je nejlepším způsobem, jak si zlepšit vyhlídky na získání pracovního kapitálu, kdykoli jej budete potřebovat.

Níže uvádíme naše doporučení, jak si zlepšit a řídit svou bonitu.

1. Spravujte odpovědně finance svého podniku.

Pravděpodobně už víte nebo máte alespoň hrubou představu, jak hodnocení bonity podniku funguje, a možná již máte i zavedené procesy na udržení a zlepšování bonity.

Mnoho odborných poradců tvrdí, že nejlepším způsobem, jak si udržet pozitivní bonitu, je zajištění odpovědného spravování svých financí. 

Ale co to znamená? Jednoduše řečeno se tím myslí, abyste svým dodavatelům platili pravidelně a včas.

Takové počínání má výrazný dopad na vaši bonitu, protože platební historie je zdaleka tím nejvýznamnějším faktorem při tvorbě pozitivní bonity.

2. Ignorování úvěrové historie se nedoporučuje

Vaše osobní úvěrová historie je při hodnocení úvěrové důvěryhodnosti vašeho podniku důležitým faktorem, zejména, je-li váš podnik teprve v začátcích.

Finanční pozici svého podniku můžete vylepšit uplatňováním pozitivního finančního řízení v rámci svého osobního i firemního života. Proto je důležité uchovat si solidní osobní úvěrové skóre.

Můžete začít tak, že začnete pravidelně kontrolovat svou osobní a podnikovou bonitu a že budete kontrolovat nahlášené údaje.

3. Založení běžného účtu pro podnikatele

Dalším důležitým aspektem je oddělení osobního a podnikového účetnictví. To znamená samostatné bankovní účty a kreditní karty. Pomůže vám to vyvarovat se nedorozuměním s finančním úřadem a nejasnostem při harmonizaci výdajů.

4. Nástroje pro sledování bonity

Vzhledem k tomu, že hodnocení vaší bonity se může velmi rychle změnit, je důležité, abyste tyto změny sledovali a mohli tak náležitě jednat, když zaznamenáte chybu.

Vyhledejte si informace a mějte na paměti, že některé nástroje pro sledování podnikové bonity vás dokonce mohou automaticky upozornit na změnu vašeho skóre a hodnocení.

5. Zachování neměnné podnikové identity

Chcete-li, aby ostatní na váš podnik nahlíželi jako na profesionální, měli byste při komunikaci s ostatními jednat neměnným způsobem. Je vhodné zkontrolovat, zda používáte stejný název podniku, adresu a telefonní číslo ve veškeré vaší korespondenci, na všech fakturách, v marketingových materiálech a také na sociálních médiích.

S ohledem na to, kolik on-line nástrojů můžeme používat, nemusí být tento úkol jednoduchý, nicméně vám pomůže oddělit vaši osobní identitu od vašeho podniku a také napomůže úvěrovým kancelářím zpřesnit informace o vaší společnosti.

Abychom to shrnuli, níže uvádíme, čím byste měli začít:

  1. Plaťte spolupracujícím osobám včas
  2. Věnujte pozornost také své osobní úvěrové historii
  3. Mějte samostatné bankovní účty
  4. Sledujte svou osobní a podnikovou bonitu
  5. Zapracujte na neměnné povaze vaší podnikové identity

Doufáme, že vám tento článek přišel vhod. Zase se ozveme!